Niedziela, 19 majaa 2024 | Iwa, Piotra
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Zainwestujmy w czujniki smogu

Zainwestujmy w czujniki smogu

Opublikowano:

Bardzo spodobała mi się inicjatywa podjęta niedawno przez sąsiednie gminy – Bukowno, Alwernię i Chrzanów, by zainwestować w nowoczesne czujniki jakości powietrza, a aktualne pomiary z tych urządzeń udostępniać mieszkańcom na bieżąco w internecie.


Co prawda na Osiedlu Widokowym w Trzebini istnieje należąca do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie stacja monitoringu powietrza, ale monitoruje ona powietrze z pogranicza Osiedla Widokowego i Osiedla Krakowska, a tym samym nie daje mieszkańcom naszej gminy obrazu tego, jaki jest stan zanieczyszczenia powietrza w bardziej odległych osiedlach i sołectwach, jak Siersza, Wodna, Młoszowa, Dulowa, Płoki czy Psary.

Dlatego uważam, że biorąc dobry przykład z sąsiednich gmin warto, by i władze samorządowe Gminy Trzebinia zainwestowały w zakup i montaż nowoczesnych, a przy tym i niedrogich czujników (sensorów) badających jakość powietrza, które można by zamontować na budynkach gminnych (szkołach, przedszkolach itp) w trzebińskich sołectwach i osiedlach, skąd informacje o zanieczyszczeniach trafiałaby do internetu, a tym samym i do zainteresowanych mieszkańców, którzy dane na ten temat mogliby odczytać na swoich komputerach, laptopach, tabletach czy smartfonach.

Zakup czujników smogu, których cena za sztukę kształtuje się na poziomie nie przekraczającym z reguły 1.000 złotych, dla władz Gminy Trzebinia nie powinien stanowić najmniejszego problemu.

Ważne, by takie urządzenia zostały zamontowane przede wszystkim w sołectwach i na tych osiedlach, gdzie istnieje zabudowa indywidualna. Bo to właśnie tam wielu mieszkańców, czy to z braku świadomości, czy to z biedy, pali w piecach śmieciami i różnymi odpadami, które emitują do atmosfery masę trujących i rakotwórczych substancji – niebezpiecznych dla każdego z nas, a szczególnie dla małych dzieci i ludzi w starszym wieku.

Dzięki czujnikom smogu mieszkańcy trzebińskich osiedli i sołectw dysponowaliby aktualną wiedzę na temat zanieczyszczeń w powietrzu w swojej okolicy. To zaś pozwoliłoby im uniknąć wychodzenia z domu – na przykład na spacer – wtedy, gdy powietrze jest mocno zanieczyszczone i przebywanie w plenerze może przynieść im więcej szkody niż pożytku.

Robert Siwek
kontakt@wtrzebini.pl

Na zdjęciu autor teksu podczas wędrówki po Tatrach.

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij