Sobota, 15 czerwca 2024 | Jolanty, Wita
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Samorząd i biznes > Zainwestujmy w ledy i hybrydy

Zainwestujmy w ledy i hybrydy

Opublikowano:

Z roku na rok Gmina Trzebinia wydaje coraz więcej pieniędzy na zakup energii potrzebnej do funkcjonowania oświetlenia ulicznego. Dlatego radny Tomasz Piszczek zasugerował władzom gminy jak nie rezygnując z montażu nowych punktów świetlnych doprowadzić jednocześnie do zmniejszenia wydatków na zakup energii potrzebnej do ich zasilania.


W roku 2015 Gmina Trzebinia na zakup i dystrybucję samej tylko energii elektrycznej potrzebnej do funkcjonowania oświetlenia ulic i placów wydała 1.424.671 złotych. Z kolei na rok 2016 na ten sam cel władze gminy zarezerwowały w budżecie 1.450.000 złotych, czyli o ponad 25 tysięcy złotych więcej niż wydały w roku poprzednim.

Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty związane z konserwacją i eksploatacją oświetlenia ulicznego oraz inwestycjami w tym zakresie, co sprawia, że od kilku lat gmina co roku wydaje łącznie ponad 2 mln zł na wszystkie zadania związane z oświetleniem ulicznym.

– Często zastanawiamy się jak obniżyć koszty funkcjonowania gminy. Moim zdaniem moglibyśmy sporo zaoszczędzić przestawiając się systematycznie z dotychczasowego energochłonnego konwencjonalnego oświetlenia ulicznego na nowoczesne i energooszczędne oświetlenie ledowe oraz hybrydowe, czyli wykorzystujące energię słoneczną i wiatrową – zasugerował na jednej z sesji radny Tomasz Piszczek.

– W przypadku oświetlenia ledowego zużycie energii jest o około pięćdziesiąt procent niższe w porównaniu do tradycyjnych lamp ulicznych. Z kolei lampy hybrydowe w perspektywie dziesięciu lat ich użytkowania powinny dać około pięciokrotne zmniejszenie wydatków na oświetlenie. Należy przy tym zauważyć, że na tego rodzaju inwestycje gminy mogą pozyskać fundusze zewnętrzne – zauważył radny Tomasz Piszczek.

Wcześniej radny Tomasz Piszczek przyjrzał się dokładnie śląskiej gminie Czerwionka-Leszczyny, gdzie od pewnego czasu realizowany jest program budowy oświetlenia hybrydowego i marzy mu się realizacja podobnego programu w Gminie Trzebinia. Czas pokaże czy trzebińskie władze gminy zechcą w szerszym zakresie skorzystać z sugestii wyartykułowanych przez radnego.

(RS)

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij