Sobota, 13 lipca 2024 | Irwina, Margarety
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Sport i rekreacja > Nordic walking dobry dla każdego

Nordic walking dobry dla każdego

Opublikowano:

Rozmowa z Maciejem Pulnarem, trzebinianinem, nauczycielem wychowania fizycznego i instruktorem nordic walking

Jak krótko zdefiniować czym jest nordic walking czyli spacer z kijami?

To prosty sposób na zwiększenie poziomu naszej całorocznej aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Dyscyplina ta jest sportem nad wyraz łagodnym, oszczędza cały aparat lokomocyjny organizmu, czyli stawy, więzadła, ścięgna i mięśnie. Nordic walking jest idealny dla każdej grupy wiekowej bez względu na posiadaną kondycję, łatwo można się go nauczyć i co niezwykle ważne jest możliwy do uprawiania przez cały rok w dowolnym terenie.

Marsze z kijami mają podobno dobry wpływ na zdrowie…

To prawda. Uprawiane tego rodzaju aktywności ruchowej poprawia kondycję, uczy balansu i koordynacji, wzmacnia system immunologiczny, poprawia sprawność układu krążenia i nastrój, redukuje nadciśnienie oraz poziom cukru i cholesterolu we krwi. Ponadto łagodzi a nawet usuwa sztywność wokół szyi i barków u ludzi siedzących godzinami przy komputerze oraz zestresowanych codziennymi problemami. Dodać należy, że nordic walking angażuje do 90 procent mięśni oraz umożliwia skuteczne spalanie ponad 400 kalorii na godzinę.

Jaki sprzęt jest potrzebny, by móc uprawiać nordic walking?

Podstawą są dobre i trwałe kije wykonane z włókna węglowego, z niewielką wibracją, jednoczęściowymi trzonkami, „gumowymi bucikami” do chodzenia po asfalcie oraz specjalnymi paskami, na których można się opierać i odpychać od podłoża. Ponadto potrzebne są dobre i wygodne buty sportowe z podeszwą z dużym bieżnikiem – np. buty do biegania oraz wygodna, nie ograniczająca ruchów odzież sportowa dopasowana do warunków atmosferycznych i pory roku. Przydatne są również rękawice zapobiegające otarciom naskórka, okulary przeciwsłoneczne i mały plecak.

Jak prawidłowo poruszać się z kijami?

Technika nordic walking opiera się na podstawowym wzorcu ruchowym czyli prawa ręka i lewa noga z przodu, podczas gdy w tym samym czasie lewa ręka i prawa noga są z tyłu. Podstawowe zasady w chodzeniu to wyprostowany, lekko pochylony tułów. Kij w ręce wymachowej zabijamy pod środkiem ciężkości ciała, ruch kija trwa do momentu prawie całkowitego wyprostowania ręki. Powinniśmy czuć, napięcie mięśni z tyłu ramienia i mieć przeświadczenie, że z rąk wychodzi impuls wspomagający wydłużenie naszego kroku. Stopy z przodu stawiamy na piętę, przechodzimy do palców i z nich następuje odbicie do następnego kroku. Podsumowując, końcówka kija zabita o podłoże, prawie przez cały czas jest z tyłu. Kijów nie nosimy prostopadle do podłoża przed sobą. To ważne, bo prawidłowa praca kijami daje wzmocnienie mięśni i zwiększenie ruchomości w obręczy barkowej, a tym samym i odciążenie stawów kręgosłupa.

Trzebinia i okolice to dobre miejsce do uprawiania nordic walking?

Biorąc pod uwagę to, że znaczną część Gminy Trzebinia pokrywają lasy, jest tutaj wiele urokliwych miejsc, są szlaki turystyczne, to jest to wręcz idealne miejsce do uprawiania marszów z kijami. Wystarczy wziąć do ręki mapę, zaplanować trasę i w drogę. Osoby mniej zaawansowane mogą wybrać się na tego rodzaju imprezę z Parafialnym Uczniowskim Klubem Sportowym „Młoszowa”, który od dobrych kilku lat propaguje nordic walking na Ziemi Chrzanowskiej. Informacje o organizowanych przez klub imprezach można łatwo znaleźć w Internecie.

Rozmawiał: Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij