Niedziela, 14 kwietnia 2024 | Bereniki, Waleriana
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Z osiedli i sołectw > Ostra Góra zostanie oznakowana

Ostra Góra zostanie oznakowana

Opublikowano:

Pomiędzy Myślachowicami a Psarami znajduje się jedyny w Gminie Trzebinia rezerwat przyrody „Ostra Góra”. Rzadko kto wie jednak jak do tego cennego pod względem przyrodniczym miejsca dotrzeć. Radny Tomasz Piszczek z Psar zabiega o to, by rezerwat został właściwie oznaczony i by każda zainteresowana osoba mogła łatwo do niego trafić.


Rezerwat przyrody „Ostra Góra” został ustanowiony w 1959 roku w celu ochrony unikalnej buczyny karpackiej, która porasta szczyt wzgórza pomiędzy Myślachowicami i Psarami. Obejmuje ponad 7 hektarów. Najstarsze z rosnących w nim buków liczą ponad 200 lat. W rezerwacie występuje aż piętnaście gatunków roślin chronionych, a ze zwierząt można w nim zaobserwować dziki, jelenie, sarny, zające, lisy, kuropatwy, bażanty, jaszczurki, węże i ponad trzydzieści gatunków ptaków. Dużą ciekawostką tego miejsca są ruiny tzw. „owczarni”, które nigdy nie zostały przebadane pod względem archeologicznym.

Starania o odnowienie starych i zniszczonych tablic informacyjnych w rezerwacie oraz o oznaczenie dojścia do niego kilka miesięcy temu podjął radny Tomasz Piszczek z Psar.

W efekcie jesienią 2015 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie na własny koszt wymieniła czerwone tablice z orłem i napisem „REZERWAT PRZYRODY OSTRA GÓRA”.

– Do końca czerwca 2016 roku w rezerwacie powinny pojawić się tablice informacyjne, których wykonanie i montaż wzięło na siebie Nadleśnictwo w Chrzanowie. Oprócz tego burmistrz Trzebini – Adam Adamczyk obiecał ustawienie przy drodze z Myślachowic do Psar brązowego znaku informującego o dojściu do rezerwatu „Ostra Góra” – mówi Tomasz Piszczek, trzebiński radny i zarazem przedstawiciel Gminy Trzebinia w Związku Gmin Jurajskich, który zajmuje się szeroko rozumianą promocją walorów turystycznych i rekreacyjnych gmin członkowskich.

– Chciałbym, by w 2016 roku perła trzebińskiej przyrody, jaką jest „Ostra Góra”, została właściwie oznakowana. By było to miejsce, którego nie będziemy musieli się wstydzić przed turystami i do którego z dumą będziemy mogli zaprowadzić gości odwiedzających Trzebinię. Być może uda się to szczególne pod względem przyrodniczym miejsce pokazać młodym ludziom, którzy w lipcu przyjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży i zamieszkają w naszej gminie – snuje plany Tomasz Piszczek.

Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij