Rada Osiedla Siersza przekazała na ręce burmistrza Trzebini aż czternaście uwag i zastrzeżeń do projektu zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Trzebinia”.
Poniżej publikujemy niemal w całości treść pisma we wspomnianej sprawie, jakie przewodniczącego Rady Osiedla Siersza – Marian Kokoszka przekazał na ręce burmistrza Trzebini – Adama Adamczyka.
Pan Adam Adamczyk
Burmistrz Miasta Trzebini
ul. Piłsudskiego 14
32-540 Trzebinia
Wnioski do projektu zmiany studium.
Uwagi i wnioski w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
W związku z realizacją Uchwały Rady Miasta Trzebini Nr IX/95/VII/2015 z dnia 25 czerwca 2015 roku oraz z ogłoszeniem Burmistrza Trzebini o przystąpieniu do sporządzenia nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Trzebinia, Rada Osiedla Siersza po zapoznaniu się z materiałami zamieszczonymi na internetowej stronie Urzędu w zakładce ,,Nowe Studium Zagospodarowania Przestrzennego” i po spotkaniu w dniu 29.09.2017 r. w Willi NOT z przedstawicielami Urzędu i zespołem sporządzającym Studium, wnosi swoje zastrzeżenia i uwagi (…) :
1. Przedstawiony na prezentacji projektu Studium podczas spotkania w Willi NOT w dniu 29.09.2017 roku teren oznaczony symbolami PE1 o powierzchni 54 ha zachować i zapisać jako teren lasów ZL i wyłączyć ten obszar z możliwości wydobycia piasku. Teren ten stanowi naturalną strefę ochrony i retencji dla ujęcia wód podziemnych LECH. Na obszarze tym występują stanowiska roślin chronionych i gniazduje tam również DUDEK – ptak prawnie chroniony.
2. Przedstawiony na prezentacji projektu teren oznaczony symbolem PE, obejmujący tereny po eksploatacji i z obecnie prowadzonym wydobyciem piasku, zmienić na PE/ZL z przeznaczeniem jako obszar jedynie i wyłącznie do zagospodarowania w kierunku leśnym po zakończeniu eksploatacji piasku.
3. Przedstawiony na prezentacji projektu teren oznaczony symbolem PUZ zmienić na Z jako teren zieleni nieurządzonej bogaty w liczne stanowiska roślin chronionych i obszar ochrony dla ujęcia wody Lech.
4. Zmienić kierunek zagospodarowania przestrzennego obszaru Siersza- Misiury po eksploatacji piasku i terenów wokół niego na kierunek leśno-przyrodniczy do granicy obszaru zabudowanego.
5. Wprowadzić do Studium zapis określający kierunek zagospodarowania leśny dla terenów wokół wyrobiska piasku, jako strefy buforowej dla zabudowań Osiedli: Siersza, Gaj, Gaj Zacisze i potraktować ten obszar jako ochronny przed oddziaływaniem piaskowni, osadników Elektrowni ,,Siersza II” i zanieczyszczeń płynących z aglomeracji Śląskiej dla w/w Osiedli oraz jako pełniący bardzo ważną rolę strefy ochrony i retencji dla ujęcia wód podziemnych LECH.
6. Dla kompleksów leśnych przy osiedlach Gaj Zacisze i Gaj zawartych między krawędzią terenu dotychczas eksploatowanego wydobycia piasku, osadnika Elektrowni Siersza II i Elektrowni Siersza II a zabudowaniami osiedli zapisać kierunek zagospodarowania leśny. Ustanowić jako strefę ochronną przed niekorzystnym oddziaływaniem osadnika Elektrowni Siersza II, piaskowni i zanieczyszczeń płynących z Aglomeracji Śląskiej na siedziby ludzkie. Zabezpieczy to również przed powstaniem leja depresyjnego osuszającego teren nawet do 2000 m od krawędzi wyrobiska i pozwoli utrzymać dotychczasowy obszar retencji wody dla zasobów, z których czerpie wodę ujęcie wód podziemnych LECH. Obszar ten stanowiłby też ważną ochronę przed infiltracja zanieczyszczeń z osadnika popiołów i żużli Elektrowni Siersza II i z istniejącego składowiska skały płonnej do wód powierzchniowych i podziemnych GZWP 453 Biskupi Bór oraz ujęcia LECH. W rejonie tym gniazduje również DUDEK ptak prawnie chroniony. Wyłączyć w Studium możliwość pozyskiwania piasku w tym obszarze.
7. Bezwzględnie zakazać pogłębiania wydobycia piasku na terenach już eksploatowanych poniżej poziomu przewidzianego dotychczasową koncesją, aby nie zniszczyć i nie zanieczyścić warstw wodonośnych, doprowadzając w ten sposób do pustynnienia terenu i zmiany mikroklimatu oraz zniszczenia ujęcia wód podziemnych LECH i zaniku Żabnika.
8. Na całym ternie obrębów geodezyjnych: obręb Góry Luszowskie, obręb Siersza, obręb Gaj objętym planem Studium wykluczyć możliwość powstania składowisk odpadów pogórniczych i wszelkich innych składowisk odpadów.
9. W całości uwzględnić wniosek Prezydenta Miasta Jaworzna, który wpłynął do Urzędu w dniu 19.05.2016 roku i wprowadzić w zapisach Studium dla obszaru Siersza-Misiury. Uwarunkowania środowiskowe, ekosystemy, układ hydrogeologiczny, geologiczny, zbiorniki wód podziemnych, cieki wodne nie zmieniają się diametralnie tyko dlatego, że są w innych województwach. Zasady ochrony środowiska są jednolite dla całego kraju.
10. Uwzględnić w nowym Studium Apel mieszkańców Trzebini z września 2015 roku do Burmistrza Miasta Trzebini – Adama Adamczyka o zakończenie eksploatacji piasku w rejonie Siersza-Misiury, pod którym podpisało się 1550 osób.
11. Uwzględnić w nowym Studium 470 wniosków, które wnieśli mieszkańcy do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Siersza-Misiury, podjętego Uchwałą: Nr LIII/571/VI/2014 z dnia 25.07.2014 roku, zmienionej Uchwałą Nr VIII/79/VII/2015 z dnia 29.05.2015 roku. Wnioski składane w miesiącach lipiec, sierpień, wrzesień 2015 roku.
12. Uwzględnić w nowym Studium zbiorowy wniosek z lipca 2015 roku który złożyli mieszkańcy w liczbie 672, potwierdzając swym podpisem świadomie sprzeciw wobec opracowywania zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Siersza-Misiury podjętego Uchwałą: Nr LIII/571/VI/2014 z dnia 25.07.2014 roku, zmienionej Uchwałą Nr VIII/79/VII/2015 z dnia 29.05.2015 roku, której celem jest umożliwienie poszerzenia eksploatacji piasku i lokalizacji zakładu górniczego w tym obszarze.
13. Należy bezwzględnie zaktualizować ocenę oddziaływania wydobycia piasku w latach 2015-2017 na ujęcie Lech, ponieważ od opracowań udostępnionych dla Studium, a szczególności „Oceny potencjalnego wpływu zamierzonej eksploatacji górniczej w rejonie Siersza – Misiury…”, już upłynęło ponad 2 lata, co przy prowadzonej tak intensywnie eksploatacji i wydobywaniu piasku z głębszych niż uwzględnianych w ocenie pokładów od strony ujęcia Lech, nie odzwierciedla stanu rzeczywistego. Publikowane dane przez RPWiK Chrzanów za rok 2015 i 2016 wskazują na wyraźnie zwiększający się udział GPW Katowice w puli ogólnej sprzedaży wody w stosunku do spadającego poboru wody z ujęć lokalnych, szczególnie widoczny w 2016 roku.
14. Prosimy odnieść się poważnie do stanowiska mieszkańców, ich wniosków oraz wiedzy społeczeństwa, a wnioski Rady potraktować jako odpowiedzialny głos w imieniu suwerena, a nie tylko dopełnienie wymogu administracyjnego, bowiem zapisy w Stadium rzutują na plany i decyzje na teraz i na przyszłość Sierszy, Gaja, Gaja Zacisze i całej Gminy Trzebina (…).
(RS)
Na zdjęciu Willa NOT w Sierszy, w której odbywają się posiedzenia Rady Osiedla Siersza.